ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտ
Հայաստանի առաջին հանրապետության անկումից յոթ տասնամյակ անց հայ ժողովուրդը կրկին իրավունք նվաճեց կերտելու իր անկախ պետականությունը / Спустя 70 лет после падения первой Армянской Республики, в истории свободолюбивого армянского народа снова появилась возможность создать свое национальное независимое государство / Armenian people had an opportunity to create their independent national republic after 70 years fall of the first Republic of Armenia
է.00.01 «Հայոց պատմություն» մասնագիտությամբ պատմական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2015 ; Ատենախռսության թեման հաստատվել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Ա. Ս. Վիրաբյան, Հ. Բ. Աբրահամյան, Հ. Մ. Գևորգյան, Է. Գ. Մինասյան, Ա. Գ. Ավագյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ Երևանի պետական համալսարան ; Սեղմագիր՝ 53 էջ։