ՀՀ ԳԱԱ Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտ
Ռուս-հայկական գրական կապերի և ռուսերենից հայերեն, ինչպես նաև հայերենից ռուսերեն թարգմանությունների հիմնախնդիրները շարունակում են արդիական մնալ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առկա պատմամշակութային առանձնահատուկ կապերի պատճառով / Проблемы русско-армянских литературных связей и переводов с русского на армянский, как и с армянского на русский продолжают быть актуальными в силу особых по своей значимости исторических и культурных связей между Арменией и Россией / Problems of Russian-Armenian literary links and translations from Russian into Armenian and from Armenian into Russian are still challenging due to particularly significant historical and cultural relations between Armenia and Russia
Ժ.01.03 «Ռուս գրականություն» մասնագիտությամբ բանասիրական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2013 ; Ատենախոսության թեման հաստատվել է ՀՀ ԳԱԱ Մ. Աբեղյանի անվան գրականության ինստիտուտում ; Գիտական ղեկավար՝ Վ. Ս. Նավասարդյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Ռ. Ա. Բաղդասարյան, Ի. Վ. Սարգսյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարան ; Սեղմագիր՝ 34 էջ։