Ազգային ինովացիոն համակարգի ձևավորման և կառավարման հիմնահարցերը Հայաստանի Հանրապետությունում / The National Innovation system formation and management issues in the Republic of Armenia
Թառոյան, Արսեն Հեկտորի / Taroyan Arsen
ժամանակակից գիտատեխնիկական հեղափոխությունը, որն սկսվել է XIX դարի վերջին, բազմաթիվ սկզբունքային հայտնագործությունների շնորհիվ արմատապես վերափոխել է արտադրությունը այն դարձնելով լայնամասշտաբ ինովացիոն գործընթաց: Ազգային ինովացիոն համակարգերի (ԱԻՀ) բազմաթիվ բնութագրումների և սահմանումների շարքում ատենախոսությունում ելակետային է համարվել Ք. Ֆրիմենի մեկնությունը, ըստ որի ԱՒՀ-ը «... պետական և մասնավոր հատվածներում գործող ինստիտուտների ցանց է, որոնք փոխգործակցելով նախաձեռնում, արտահանում, ձևափոխում ու տարածում են նոր տեխնոլոգիաներ» / В диссертации исследованы некоторые проблемы, касающиеся формирования и управления национальной инновационной системы Республики Армения / The dissertation investigates a number of issues related to formation and management of the National Innovation System (NIS) of the Republic of Armenia
Ը.00.02. «Տնտեսության, նրա ճյուղերի տնտեսագիտություն և կառավարում» մասնագիտությամբ տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2011 ; Ատենախոսության թեման հաստատվել է Երևանի պետական համալսարանում ; Գիտական ղեկավար՝ Հ. Լ. Սարգսյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Ս. Լ. Ղանթարջյան, S. Ս. Կարապետյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարան ; Սեղմագիր՝ 22 էջ։