Երևանի պետական տնտեսագիտական ինստիտուտ
ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո, նրա կազմի մեջ մտնող միութենական հանրապետությունները թեև ստացան անկախություն, սակայն խզվեցին նրանց միջև ձևավորված տնտեսական կապերը, և յուրաքանչյուր քաղաքական նորանկախ պետություն ձևավորեց զարգացման այնպիսի ուղի, որի նպատակը միջազգային շուկա մտնելն էր / Диссертация посвящена одной из проблем, возникших в республике в условиях распада СССР перехода к новым экономическим отношениям - исследованию вопросов восстановления и повышения эффективности торгово-экономического сотрудничества РА с РФ
Ը.00.06 «Համաշխարհային տնտեսագիտություն» մասնագիտությամբ տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2001 ; Ատենախոսության թեման հաստատվել է ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիայի Մ. Քոթանյանի անվան տնտեսագիտության ինստիտուտում ; Գիտական ղեկավար՝ Վ. Ե. Խոջաբեկյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Թ. Շ. Թորոսյան, Զ. Ա. Թադևոսյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ Ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարության տնտեսագիտական հետազոտությունների ինստիտուտ ; Սեղմագիր՝ 28 էջ։