ՀՀ ԱՆ Ս. Ավդալբեկյանի անվան առողջապահության ազգային ինստիտուտ
Երեխաների ու դեռահասների առողջությունը բնութագրող կարևորագույն ցուցանիշներից մեկը ֆիզիկական զարգացումն է, որն առանձնահատուկ նշանակություն է ստանում երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ներկա պայմաններում: Հանրապետության հասարակական-քաղաքական կյանքում և առողջապահության համակարգում վերջին տարիներին տեղի ունեցած էական փոփոխությունները լուրջ դժվարություններ են ստեղծել ողջ բնակչության, այդ թվում՝ դպրոցահասակ երեխաների բուժկանխարգելիչ օգնության իրականացման հարցում / В данной работе были изучены закономерности роста и развития школьников, постоянно проживающих в различных природно-климатических зонах РА (r.Ереван, горные и равнинные марзы), в новых социально-экономических условиях, a также воздействие ряда социально-гигиенических факторов на уровень их физического развития
ԺԴ.00.17 «Հանրային առողջություն և առողջապահության կազմակերպում» մասնագիտությամբ բժշկական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2001 ; Ատենախոսության թեման հաստատված է Մ. Հ երացու անվան Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ընդհանուր բժշկության N 1 ֆակուլտետի գիտական խորհրդի նիստում ; Գիտական ղեկավար՝ Ա. Մ. Հարությունյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Ա. Մ. Մինասյան, Լ. Ռ. Ավետիսյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ ՀՀ ԱՆ Ն. Բ. Հակոբյանի անվան ընդհանուր հիգիենայի և պրոֆհիվանդությունների ԳՀԻ ; Սեղմագիր՝ 28 էջ։