XXI դարի մարտահրավերների առանցքում գիտելիքի վրա հիմնված տնտեսության և հասարակության ձևավորումն է, որով և պայմանավորված է երկրների տեղն ու նշանակությունը համաշխարհային տնտեսության արագընթաց զարգացումներում: Գիտելիքն ու հմտությունները բարձր արտադրողականության վերածելու երկրի ունակությունը բարգավաճման հիմնարար նախապայմանն է / Для стран с ограниченными природными ресурсами, каковой является Республика Армения, важнейшим ресурсом экономического развития служит, обладающий знаниями творческими навыками человеческий капитал, a единственным способом достижения этого развитие международной конкурентоспособности системы образования / For countries with scarce natural resources, such as the Republic of Armenia, the most important resource for economic development is human capital, having the best knowledge and creativeness, and the only way to achieve this is the development of the internationally competitive education system
Ը.00.06 «Միջազգային տնտեսագիտություն» մասնագիտնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2014 ; Ատենախոսության թեման հաստատվել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում ; Գիտական ղեկավար՝ Ա. Խ. Մարկոսյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Հ. Ա. Բագրատյան, Հ. Զ. Հարությունյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ ՀՀ ԳԱԱ Մ. Քոթանյանի անվան տնտեսագիտության ինստիտուտ ; Սեղմագիր՝ 27 էջ։