Երևանի պետական համալսարան
ՀՀ տարաբնակեցման արդի պատկերը և ներքին բովանդակության գլխավոր հատկանիշները հիմնականում ձևավորվել են խորհրդային ժամանակաշրջանի պլանային-կենտրոնացված տնտեսության և ճյուղային կառավարման պայմաններում, երբ տիրապետում էին կարգավորման ու կառավարման դիրեկտիվային-նորմատիվային մոտեցումներն ու մեթոդները, երբ գիտականորեն չէին բացահայտվում և վերլուծվում տարաբնակեցման ինքնակազմակերպման և ինքնակարգավորման գործընթացները, զարգացման օրինաչափությունները և տեղական գործոնները / Республика Армения унаследовала от советского периода расселение, которое сформировалось в условиях планово-централизованной экономики и отраслевого управления, когда доминировали директивно-нормативные подходы и методы урегулирования, когда не выявлялись не анализировались процессы самоорганизации и саморегулирования расселения,его закономерности и развитие
ԻԴ.00.20 «Տնտեսական, սոցիալական և քաղաքական աշխարհագրություն» մասնագիտությամբ աշխարհագրական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2009 ; Ատենախոսության թեման հաստատվել է Երևանի պետական համալսարանում ; Գիտական խորհրդատու՝ L.Հ. Վալեսյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Ս. Հ. Օհանյան, Հ. Լ. Սարգսյան, Վ. Վ. Բաղդասարյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ Երևանի պետական տնտեսագիտական համալսարան ; Սեղմագիր՝ 45 էջ։