Հայրենիք-Սփյուռք առնչությունները 1990-ական թթ.
Պետրոսյան, Քնարիկ Ռազմիկի / Petrosyan Qnarik
Հայոց նորագույն շրջանի պատմության մեջ էական նշանակություն ունի Հայ Սփյուռքի գործոնը: ժամանակակից Հայ Սփյուռքը ձևավորվել է 20-րդ դարի առաջին տասնամյակներին, երբ Օսմանյան Թուրքիայի իրականացրած արևմտահայության ցեղասպանության հետևանքով բազմահազար հայեր սփռվեցին աշխարհով մեկ / Диссертационная работа посвящена малоисследованной и актуальной теме-изучению связей между Республикой Армения и Диаспорой в 1990-х гг.
Է.00.01 «Հայոց պատմություն» մասնագիտությամբ պատմական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2010 ; Ատենախոսության թեման հաստատվել է Երևանի պետական համալսարանում ; Գիտական ղեկավար՝ Է. Գ. Մինասյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Գ. Մ. Գեղամյան, Ս. Հ. Մելիքյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան ; Սեղմագիր՝ 29 էջ։