ՀՀ ԿԳՆ Հայաստանի ազգային ագրարային համլսարան
Հողերի աղակալման և ալկալիացման գործընթացները գլոբալ հիմնախնդիրներ են / При увеличении площади орошаемых почв, как правило, наблюдается интенсификация процессов вторичного засоления почв, мелиорация которых требует значительных финансовых и материальных затрат / In the period of increasing of the area of irrigated soils, intensification of processes of secondary salinization and alkalization of soils are observed, the amelioration of which demands considerable financial and material inputs
Զ.01.01 «Ընդհանուր երկրագործություն, հողագիտություն, ագրոքիմիա» մասնագիտությամբ գյուղատնտեսական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2013 ; Ատենախոսության թեման հաստատվել է Հայաստանի ազգային ագրարային համլսարանի գիտական խորհրդում ; Գիտական ղեկավար՝ Ս. Վ. Սահակյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Ռ. Ռ. Մանուկյան, է. Հ. Խաչատրյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ Ակադեմիկոս Ի. Վ. Եղիազարովի անվան ջրային հիմնահարցերի և հիդրոտեխնիկայի ինստիտուտ ; Սեղմագիր՝ 29 էջ։