ՀՀ ՖԷՆ տնտեսագիտական հետազոտությունների ինստիտուտ
Անցումը վարչահրամայական տնտեսական համակարգից ազատ շուկայական համակարգին թելադրում է կառուցվածքային փոփոխությունների մի ամբողջ շարք: Այդ համակարգում կարևոր նշանակություն ունեն նաև փոփոխությունները տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման բնագավառներում: 1995 թվականի հուլիսի 5-ին ընդունվեց Հայաստանի Հանրապետության նոր սահմանադրությունը, որի 7-րդ գլուխն ամբողջությամբ ամրագրում է տարածքային կառավարման և տեղական ինքնակառավարման հիմնարար սկզբունքները / В диссертации приведен анализ системы местного самоуправления в Республике Армения, даны факторы препятствующие их развитию, анализированы политические, хозяйственные и административные задачи общин и сформулированы конкретные предложения, направленные на их усовершенствование
Ը.00.02 «Տնտեսության և նրա ճյուղերի տնտեսագիտություն և կառավարում» մասնագիտությամբ տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2001 ; Ատենախոսության թեման հաստատվել է Երևանի պետական տնտեսագիտական ինստիտուտում ; Գիտական ղեկավար՝ Յ. Մ. Սուվարյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Հ. Լ. Սարգսյան, Ա. Ռ. Թամազյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ ՀՀ ՊԳԿՆ կառավարման և տնտեսական բարեփոխումների ինստիտուտ ; Սեղմագիր՝ 28 էջ։