Ժամանակակից միջազգային հարաբերություններում այսօր առավել քան նկատվում է համաշխարհայնացման գործընթացների ազդեցությունը, ինչը բնութագրվում է սառըպատերազմյան ժամանակաշրջանին հատուկ գլոբալ անվտանգության ճարտարապետության էական փոփոխությամբ: Սա կարելի էբացատրել երկբևեռ աշխարհակարգի վերացումով և աշխարհաքաղաքականության մեջ նոր հզոր կենտրոնների երևան գալով / Основной задачей диссертационного исследования является представление процесса развития института нейтралитета, анализ изменений его содержания, гeoполитические детерминанты принятия нейтрального статуса, специфические черты проявления этого института во время ''холодной войны'' и после, значение политики нейтралитета в современном мире, a также побудительные причины принятия Азербайджаном внешнеполитического курса позитивного нейтралитета / The main objective of the research is to present the development of the institution of neutrality analyzing the changes in its content, the geopolitical determinants of the adoption of a neutral status, the specific features of this institution's manifestation during the Cold War period and after, the significance of the policy of neutrality in the modern world, as well as the motives for the adoption by Azerbaijan the foreign policy of positive neutrality
ԻԳ.00.04 «Միջազգային հարաբերություններ» մասնագիտությամբ քաղաքական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2012 ; Ատենախոսության թեման հաստատվել է Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանում ; Գիտական ղեկավար՝ Գ. Մ. Քեռյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Ա. Փ. Ենգոյան, Հ. Գ. Դանիելյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ Խ. Աբովյանի անվան hայկական պետական մանկավարժական համալսարան ; Սեղմագիր՝ 30 էջ։