ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ
XXI դարում, երբ համաշխարհայնացման գործընթացներն ավելի ու ավելի մեծ արագությամբ են մուտք գործում հայաստանյան իրականություն, մեծապես կարևորվում են հայոց ազգային ինքնության և դրա առանձին տարրերի վերհանմանը նվիրված աշխատանքները / Главная цель диссертации-на основе историко-этнографических материалов XX века выявить место и роль коллективной и исторической памяти (в частности, памяти о геноциде армян и о резне и погромах, воспринимаемых как геноцид) в контексте армянской национальной идентичности, ее составные элементы основные формы проявления, формирующие факторы, механизмы построения пути трансформаций, мобилизационный потенциал, ее роль во взаимоотношениях между прошлым и настоящим / The main objective of the thesis is to study the role of the collective and historical memory of Armenians (particularly, the memory of the genocide, as well as of carnages and pogroms perceived as genocide) in the context of the Armenian national identity, its components and main ways of expression, forming factors, mechanisms of construction and ways of transformation, its mobilizing potential and role in the relation between the past and the present
Է.00.04 «Ազգագրություն» մասնագիտությամբ պատմական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2007 ; Ատենախոսության թեման հաստատվել է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտական խորհրդում ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Ն. Հ. Հովհաննիսյան, Բ. Հ. Հարությունյան, Վ. Գ. Սվազլյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ Երևանի պետական համալսարան ; Սեղմագիր՝ 40 էջ։