Հայ բնակչության գաղթը և հայկական իշխանությունների ստեղծումը Լեռնային Կիլիկիայի հարակից երկրներում (IX-XI դդ․) /The migration of the Armenian population and the creation of Armenian princedoms in the neighboring countries of the Mountainous Cilicia (IX-XI сс.)
Ստեփանյան, Արարատ Վարդանի / Stepanyan Ararat
IX-XI դդ. հայ բնակչության գաղթի հետևանքով Լեռնային Կիլիկիայի հարակից երկրամասերում հայկական իշխանությունների ձևավորումը կարևոր իրադարձություն է հայոց և Մերձավոր Արևելքի ժողովուրդների պատմության մեջ / Во введении обоснована актуальность темы, определены хронологические и географические пределы диссертации, представлена научная новизна и практическое значение, цели и задачи, определена степень разработанности данной проблемы / In the introduction the relevance of the topic is substantiated, the chronological and geographical frameworks of the dissertation are clarified, the scientific novelty and practical significance, goals and objectives of the research are presented, the level of research of the main issue is given
Է․00․01 «Հայոց պատմություն» մասնագիտությամբ պատմական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2019 ; Ատենախոսության թեման հաստատվել է Երևանի պետական համալսարանում ; Գիտական ղեկավար՝ Ա․ Ս․ Եղիազարյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Վ․ Ա․ Տեր-Ղևոնդյան, Զ․ Հ․ Գևորգյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտ ; Ատենախոսություն՝ 230 էջ, սեղմագիր՝ 24 էջ։