ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտ
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումն առանձնակի նշանակություն ունի տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման համատեքստում: Թուրքիայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը և փակ սահմաննները լարվածության գործոն են հանդիսանում, արգելափակում են տարածաշրջանի տնտեսական զարգացումը / Диссертация посвящена исследованию проблем, препятствующих установлению дипломатических отношений и открытию границ между Турецкой Республикой и Республикой Армения, a также обсуждениям данной проблематики в турецком общественно-политическом мнении в годы первого десятилетия правления Партии "Справедливость и Развитие" / The thesis deals with problems preventing the establishment of diplomatic relations and opening of the borders between Turkey and the Republic of Armenia, and the discussion of this agenda in the Turkish public and political discourse in the first decade of the "Justice and development " Party rule
Է 00.02 «Համաշխարհային պատմություն» մասնագիտությամբ պատմական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2015 ; Ատենախոսության թեման հաստատվել է ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտում ; Գիտական ղեկավար՝ Ռ. Ա. Սաֆրաստյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Ա. Գ. Ավագյան, Ա. Լ. Անանյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ Երևանի պետական համալսարան ; Սեղմագիր՝ 24 էջ։