ՀՀ ԿԳՆ Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարան
Պատմավեպը արդի հայկական դպրոցների «Հայ գրականություն» առարկայի ծրագրի հիմնական թեմաներից է։ Ծրագրային պատմավեպերի մասին ունեցած գիտելիքը մեծապես նպաստում է ոչ միայն հայ գրականության դասականների վերոհիշյալ երկերի իմացությանը, այլև հնարավորություն է ընձեռում աշակերտներին ծանոթանալու հայ ժողովրդի անցյալի ու ներկայի պատմական ու գրական երկու ժամանակահատվածների հետ, մեկ այն դարաշրջանին, որում կատարվում են վեպում նկարագրված պատմական իրադարձությունները և մեկ էլ այն ժամանակաշրջանին, որի իրականությունը ազդակ է դարձել գրողի համար տվյալ երկը ստեղծելու համար / Данная диссертационная работа впервые исследовала вопросы обучения армянского исторического романа в старших классах средней школы
ԺԳ.00.02 «Դասավանդման և դաստիարակության մեթոդիկա» (հայ գրականություն) մասնագիտությամբ մանկավարժական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2004 ; Ատենախոսության թեման հաստատվել է Խ. Աբովյանի անվան հայկական մանկավարժական համալսարանի Մայրենի լեզվի և գրականության ֆակուլտետի խորհրդում ; Գիտական ղեկավար՝ Ս. Հ. Արզումանյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Մ. Մ. Մանուկյան, Ն. Մ. Ադալյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ Վանաձորի Հ. Թումանյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտ ; Սեղմագիր՝ 25 էջ։