ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտ
Վերականգնված հայկական անկախ պետականության կայացման պայմաններում ավելի, քան երբևէ, մեծ նշանակություն է ստացել հայ ժողովրդի պատմության սպիտակ էջերի ուսումնասիրությունն ու լուսաբանումը, մասնավորապես հայ ժողովրդի պատմության առանցքային հիմնահարցերից մեկի Հայկական հարցի պատմության խորը և համակողմանի ուսումնասիրությունը / Диссертационная работа посвящена раскрытию noлитики Великобриmaнuu в Армянском вопросе в период возобновления последнего в1912-1914 Армянский вопрос вновь стал предметом дипломатических переговоров между великими державами и Турцией
է.00.01 «Հայոց պատմություն» մասնագիտությամբ պատմական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2000 ; Ատենախոսության թեման հաստատվել է ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտում ; Գիտական ղեկավար՝ Գ. Ա. Գալոյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Վ. Ա. Միքայելյան, Ռ. Ա. Սաֆրաստյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ Երևանի պետական համալսարանի հայոց պատմության ամբիոն ; Սեղմագիր՝ 27 էջ։