ՀՀ ԱՆ ակադեսիկոս Ս. Ք. Ավդալբեկյանի անվան առողջապահության ազգային ինստիտուտ
Эпидемиологическая ситуация по туберкулезу за последние 10-12 лет резко ухудшилась во всем мире, особенно в странах Восточной Европы и в республиках СНГ, включая и Армению / Սույն աշխատանքի նպատակն է մանրամասնորեն ուսումնասիրել Հայաստանում տուբերկուլյոզից մահացության ցուցանիշի շարժը վերջին 11 տարիների (1993-2003թթ.) ընթացքում, դրա կապը այլ համաճարակաբանական և որակական ցուցանիշների հետ հիվանդացության, հայտնաբերման և բուժական բնույթի, ինչպես նաև սոցիալական, կենսաբանական և բժշկական այլ գործոնների ազդեցությունը տուբերկուլյոզով հիվանդների մահացության վրա / The aim of the work has been to carry out a detailed study of the dynamics of tuberculosis (TB) mortality in the Republic of Armenia during 11 years (1993-2003), its interaction with other epidemiologic and qualitative indices characterizing the detection and efficiency of treatment, as well as the impact of social and medical-biological factors on the mortality
ԺԴ.00.03 «Ներքին հիվանդություններ» մասնագիտությամբ բժշկական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճանի հայցման ատենախոսություն ; Երևան-2005 ; Ատենախոսության թեման հաստատված է Մ. Հերացու անվան Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ընդհանուր բժշկության ֆակուլտետի և ֆթիզիապուլմոնոլոգիայի ամբիոնի համատեղ գիտական խորհրդի նիստում ; Գիտական ղեկավար՝ Մ. Դ. Սաֆարյան ; Պաշտոնական ընդդիմախոսներ՝ Մ. Զ. Նարիմանյան, Մ. Ա. Սարգսյան ; Առաջատար կազմակերպություն՝ Թբիլիսիի պետական բժշկական համալսարան ; Սեղմագիր՝ 22 էջ։